Priprema
Iako bi najidealnije bilo da imate pravi sto za masažu poslužiti može i pod, sofa, krevet, pa i kuhinjski sto. Naravno, svaka od ovih opcija ima svoje nedostatke, ali možete se prilagođavati.
Ako ćete masažu raditi na podu obavezno stavite neki penasti podmetač – ovo je poželjno i u slučaju drugih opcija. Preko podmetača stavite peškir u slučaju kapanja ulja ili kreme.
Jastuk stavite na mesto gde će biti prsa osobe koju ćete masirati, koja će, naravno, ležati potrbuške.
Soba u kojoj obavljate masažu mora biti topla, jer ako temperatura nije odgovarajuća osoba bi se mogla zgrčiti, pa bi masiranje bilo otežano. Pustite i neku opuštajuću muziku – new age, ambijentalnu, tihu klasičnu ili samo opuštajuće zvuke prirode.
Svetla trebaju biti prigušena, a možete upaliti i aromatične sveće. Cilj je potpuno opuštanje i uma i tela.
Osoba koju masirate mora da ukloni odeću u potpunosti sa gornjeg dela tela. Pre masaže može biti ogrnuta samo peškirom.
Kada vaš “pacijent” legne potrbuške podbacite jastuk na početni deo prsa, jedan urolani peškir postavite mu ispod čela (da bi vrat držao ravno). Urolajte još jedan peškir, pa ga stavite osobi koju masirate ispod nogu, kod stopala. Ako osoba nosi hlače pokrijte je peškirom, a krajeve peškira uvucite u hlače.
Tehnike masaze
Svaka masaža ima određeno dejstvo na tkiva i organe. Redosled primenjenih zahvata u masaži različitih delova tela nisu uvek isti. Osnovno pravilo prilikom masiranja da u početku budu zastupljeni blagi zahvati a isto tako i završetak masiranja. Pojedini autori daju i redosled masiranja: glađenje, trljanje, gnječenje, vibracije. U sportskoj medicini ovo pravilo se ne primenjuje zbog specifičnosti masiranja i njegovog efekta na oporavak sportista. Osnovni hvatovi u masaži su: 1. glađenje - effleurage, 2. trljanje - frcton, 3. gnječenje (istiskivanje) - petissage, 4. lupkanje (udaranje pljeskanje) - tappotement, 5. vibracije (zahvat rastresivanja) – vibration.

1. Glađenje – predstavlja osnovni način masiranja kojim se započinje i završava masaža svih delova tela. Može da bude površinsko i zahvatno. Izvodi se jednom ili obema rukama, a prsti se sasvim nežno kreću po površini kože različitom brzinom i u različitim pravcima. Šake se postavljaju jedna uz drugu, jedna za drugom ili jedna preko druge. Suština je da ruke masera u potpuno priležu uz telu masirane osobe celom površine šake, dlanom, nadlakticom i prstima ili jagodicama prstiju. Proces glađenja se izvodi brzo i izaziva mehaničko čišćenje kože i otvaranje pora skidanjem površinskog sloja epitelnih ćelija. Dolazi do povećanja lokalne temperature i ubrzavanja krvi i linfe. To sa sobom izaziva pojačano lučenje znojnih žlezdi izuzetno povoljan uticaj na senzitivne nervne završetke praćene osećanjem psihičke smirenosti i opuštenosti, dolazi do poboljšavanja resorptivne sposobnosti kože.
2. Trljanje - drugi po redu maserski zahvat koji dublje deluje od glađenja uslovljavajući trenje kože i potkožnog tkiva. Karakteristično je da pravac kretanja ruke mora biti determinisan kao npr. kao kod pljosnatog dubinskog glađenja. Ruka masera manje klizi po koži a više prijanja uz kožu i pomiče je u zavisnosti od dubine tkiva. Trljanje se vrši od periferije prema centru pravolinijski ili kružno. Izvodi se jednom ili obema rukama celom površinom jedne šake ili obe šake, bridom šake ili vrhovima prstiju. Posebno je podesna za masažu zglobova tetiva, pripoja i trbušnih mišića. Pažljivo treba masirati predeo zglobova zbog tankog sloja potkožnog tkiva i mogućnosti povrede zglobnih ovojnica i ligamentarnog aparata.

a) Valjanje - vrši se na ekstremitetima tako što se šake postavljaju jedna naspram druge na ekstremitetu a maser počinje da ih pokreće pritiskujući kožu. Obično se ovom tehnikom obrađuju veći mišići ili mišićne grupe pri čemu se isti gnječe o kosti, a najčešće se primenjuje na sedalnom delu, leđima i podkolenici.
b) Mešenje - se najviše primenjuje na butnoj regiji jednom se rukom obuhvataju mišići dok se drugom vrši gnječenje sl. mešenju testa. Gnječenjem se iz mišišića istiskuje venska krv linfa i produkti metabolizma a ubrzava se proces oporovka nakon fizičkih napora. Gnječenje tetiva nije dozvoljeno.


Нема коментара:
Постави коментар